Šárka Formánková

Šárka čekala ve svých 33 letech své první dítě. Během těhotenství ale nastaly komplikace a o život bojovala nejen její dcera, ale i ona. 

O tom, že má špatnou srážlivost krve Šárka věděla a poctivě všechny lékaře dopředu informovala. V 35 týdnu těhotenství byla převezena do Kolínské nemocnice. Kvůli vysokému krevnímu tlaku nešlo plodu dost živin, proto ihned po příjezdu vedla její cesta rovnou na sál na císařský řez. „Dcera se narodila s pouhými 1465 gramy, naštěstí ale nepotřebovala žádné přístroje a statečně dýchala sama,“ říká Šárka.

Několik dní po porodu chtěla Šárka opustit nemocnici, bála se ale nechat dceru samotnou. A to jí zachránilo život. Začala mít ukrutné bolesti hlavy, trpět světloplachostí a hučením v uších. V nemocnici rychle přišli na diagnózu. Trombózu mozkových žil a splavů. Stav velmi vážný. Tu noc dostala Šárka epileptický záchvat a mozkovou mrtvici. Ochrnula na polovinu těla a ihned byla převezena na JIP neurologii Na Homolce. „Prvních pár dní mi splývá. Nevěděla jsem, co je za rok ani jména sourozenců. A i přesto, že jsem uvnitř sebe komunikovala, nedokázala jsem přimět svůj mozek, abych promluvila,“ popisuje svůj stav Šárka.

Její muž skončil v práci a jezdil se starat o malou do nemocnice. Šárka průběžně dostávala fotky dcery, a díky tomu měla sílu bojovat. Chuť jídla začala cítit po dvou týdnech, do té doby měla pocit, že jí písek. Stále ji znělo v uších a měla problém s viděním, její stav se ale po malých krůčkách zlepšoval. Každodenním cvičením a rehabilitací se postavila po jednadvaceti dnech na nohy a mohla se vrátit ke své měsíční dceři domů. Sama se však o ní dokázala postarat až po půl roce. Šárka dodává: „Ten rok byl neuvěřitelně náročný, pro nás všechny. Jak psychicky, zdravotně, tak i finančně. Ale ustáli jsme to. Jsem nesmírně vděčná, že se o mě a o naši dceru partner postaral.“ 

A co bylo příčinou mozkové mrtvice? Jednoznačně vysoká srážlivost krve a její nedostatečné ředění léky. Stres a strach o malou dceru jejímu stavu také nepomohl. Život ji zachránil fakt, že mrtvici dostala v nemocnici a lékaři mohli ihned zasáhnout.