Eva Hermannová

Mladou studentku postihla mrtvice už ve 27 letech

Eva Hermannová je mladá absolventka Vysoké školy chemicko-technologické. Nikdy by dívku z doktorské rodiny nenapadlo, že právě ji postihne onemocnění, které se týká především starších lidí.

Když v červnu 2018 dokončovala Vysokou školu chemicko-technologickou, těšila se, že jí už konečně skončí stres, který se studiem úzce souvisel a naplno se pustí do práce a užije si cestování, které tak moc miluje. Jako studentka si při vysoké škole přivydělávala modelingem, ale svou budoucnost viděla v uplatnění v oboru chemie potravin, kterou vystudovala.

Právě předchozí stres a skrytá vrozená srdeční vada, byly nejspíše prvotním spouštěčem mrtvice. Bylo úplně normální nedělní dopoledne. Když Eva po snídani myla nádobí, začaly se jí dělat mžitky před očima. Sedla si na židli a přestávala vnímat okolní svět. Jejího stavu si všiml přítel, snažil se na ni mluvit, ona však nedokázala vnímat a velmi špatně se jí artikulovalo. Poklesl jí koutek, přišlo brnění levé ruky a přestala hýbat celou levou půlkou těla. Přítel naštěstí rozpoznal příznaky mrtvice a okamžitě zavolal záchrannou službu. Eva si vzpomíná, jak jí bylo v záchrance špatně a chtěla zavřít oči, ale to levé, z důvodu ochrnutí poloviny těla, zavřít nešlo.

Po příjezdu do Motolské nemocnice, se jí ihned ujali lékaři a rozhodli se pro nejmodernější způsob léčby – mechanickou trombektomii. Při plném vědomí Evě odstranili krevní sraženinu z mozku. „Pamatuji si bolest a tlak v hlavě, hlavně v oční oblasti. V momentě, kdy zákrok skončil, vše se jak zázrakem zlepšilo. Když se mě bratr po operaci ptal, jak se cítím, mohla jsem mu už zamávat levou rukou,“ vzpomíná Eva. Následně absolvovala Eva několik důležitých vyšetření, aby se zjistily důvody mrtvice. „Nechápala jsem to. Jsem zdravý člověk, nekouřím, nepiju, tlak mám nízký a netrpím ani zvýšenou srážlivostí krve,“ dodává Eva. Vyšetření později ukázala, že pravděbodobným důvodem mozkové příhody byla infekce, která se Evě dostala do krve a poškodila činnost srdce.

Díky velmi rychlému zásahu přítele a lékařů v motolské nemocnici Eva dnes nemá žádné následky mrtvice.