Rehabilitační cesta po cévní mozkové příhodě

28. 11. 2024
Cévní mozková příhoda (mrtvice) je časté onemocnění, které v ČR postihne každého čtvrtého člověka. Je to druhá nejčastější příčina úmrtí a třetí nejčastější příčina invalidity u dospělých po celém světě. Oproti jiným diagnózám je proto velmi často nutná dlouhodobá rehabilitace. Ta zahrnuje jak léčebnou rehabilitaci, tak i sociální, pracovní a pedagogickou rehabilitaci.

Následky mrtvice

Mozek je komplexní orgán zastávající řadu funkcí. Je zodpovědný za řízení pohybu, vnímání vjemů z okolního prostředí, udržování životně důležitých funkcí a v neposlední řadě za veškeré myšlenkové procesy. Jeho poškození může mít vliv na jakoukoliv z jeho funkcí. Mezi časté tělesné následky patří oslabení až ochrnutí jedné poloviny těla, snížení citlivosti poloviny těla, porucha stability. Vedle těchto obtíží pak může dojít ke zhoršení regulace emocí, sociálního chování, zhoršení kognitivních procesů, zrakového vnímání nebo řeči. Z těchto důvodů je velmi důležité zahájení včasné rehabilitace (do 72 hodin od vzniku mrtvice), a poté následné rehabilitace, která je klíčová zejména v prvním roce po poškození mozku.

Jak vypadá rehabilitace ve zdravotnických zařízeních?

Intenzita rehabilitace je nastavena podle zdravotního stavu a kapacity klienta a je postupně zvyšována. V úplném počátku po akutním ošetření v nemocnici je důležitý odpočinek a regenerace, mnohdy i pět minut aktivity je velkým kusem práce. Pokud je potřebná intenzivní ošetřovatelská péče, pacient je přeložen na oddělení následné intenzivní péče (NIP/DIOP). Po překladu ze specializovaného oddělení již následuje intenzivní rehabilitace na rehabilitačním oddělení nemocnice, kde má pacient v ideálním případě pravidelnou fyzioterapii, ergoterapii, logopedii nebo sociální rehabilitaci. Na tomto oddělení pacient pobývá 2-4 týdny a v případě potřeby následuje 1–3 měsíce dlouhá komplexní rehabilitace v rehabilitačním ústavu.

Cílem komplexní rehabilitace je zařazení člověka po mrtvici zpátky do aktivního společenského života. Během pobytu ve zdravotnickém zařízení se v ideálním případě naučíte základní sebeobsluhu. Naučíte se vstát z postele, dojít na toaletu, najíst se, obléct se, měly by vám být předepsány nejdůležitější pomůcky a předána doporučení na úpravu domácího prostředí. Dále byste podle potřeby měli dostat kontakt na následnou rehabilitaci, kam můžete docházet z domova a která slouží jako „mezikrok“ mezi rehabilitačním a běžným životem. Nezbytnou součástí procesu je rovněž psychologická péče a pravidelné prohlídky u lékařů různých specializací (neurolog, psychiatr apod.). Kontinuita a provázanost péče je důležitá i po návratu domů.

Domácí rehabilitace může mít mnoho podob. Pro její usnadnění a podporu pravidelnosti tréninku existuje řada materiálů. Jedním z nich jsou volně dostupné rehabilitační karty, které vytvořil ERGO Aktiv, centrum neurorehabilitace pro osoby se získaným poškozením mozku. Zde si můžete prohlédnout ukázku jedné z karet, které jsou zdarma k dispozici na www.ergoaktiv.cz/sluzby/.

Zpátky doma po mrtvici

Klíčovým aspektem po návratu domů je udržení motivace, podpora samostatnosti v činnostech, které člověk sám zvládne, a pravidelné cvičení rehabilitačních cviků sloužících pro obnovu dané funkce. Díky opakovanému cvičení se mozek dokáže adaptovat a obnovovat ztracené dovednosti prostřednictvím neuroplasticity, jedinečné schopnosti lidského mozku. Zjednodušeně lze říct, že když při mrtvici dojde k poškození oblasti mozku zodpovědné za úkon pití ze sklenice, okolní oblasti dokážou tuto schopnost převzít. Důležité je ale tuto činnost pravidelně opakovat. Proto po mrtvici nestačí jednou týdně zajít na rehabilitaci a aktivitu párkrát zopakovat tam, klíčový je i pravidelný trénink doma.

Závěr

Návrat do běžného života po mrtvici je možný. Rehabilitační cesta se může zdát nekonečná a náročná, ale hlavní je se nevzdávat. Pro její účinnost je však důležité mít aktivní přístup a hlavně nečekat, až to vyřeší okolí za vás. Proces zotavení vašeho mozku je hlavně ve vašich rukách.

Medailonek:

Centrum neurorehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s. se zaměřuje na poskytování zdravotní a sociální služby. Přispívá k rozvoji systému následné rehabilitace osob se získaným poškozením mozku v České republice. Prostřednictvím svých služeb pomáhá těmto lidem překonávat bezvýchodné situace a podporuje je na cestě k nalezení jejich smysluplného uplatnění, místa a hodnoty ve společnosti. Posláním ERGO Aktivu je zvýšení kvality jejich života. Součástí všech služeb je rovněž bezplatná poradna, která vám pomůže zorientovat se v nastalé situaci vás, či vašeho blízkého. Více informací naleznete na www.ergoaktiv.cz.