TÁBORŠTÍ SPOLEČNĚ S LÉKAŘI VYBĚHALI ZA PODPORY NADAČNÍHO FONDU ČAS JE MOZEK 28 200 KORUN NA BOJ PROTI MOZKOVÉ MRTVICI

8. 9. 2017

Ulicemi Tábora se ve čtvrtek vydali běžci podporující boj proti cévní mozkové příhodě (neboli mrtvici). V rámci charitativního běhu Čas je mozek, který se uskutečnil pod záštitou místostarostky Tábora Ing. Michaely Petrové, vybrali 28 200 Kč na pomoc pacientům po mrtvici a na osvětu o tomto onemocnění.

Na trať dlouhou necelé tři kilometry vyběhlo v podvečer celkem 56 běžců. Vedle veřejnosti se běhu pořádaného Nadačním fondem Čas je mozek zúčastnili také lékaři, kteří se s mrtvicí potýkají v rámci své profese. „Zásluhou všech zúčastněných se podařilo vybrat celkem 28 200 korun. Patří jim za to velké uznání. Peníze využijeme na šíření osvěty o mozkové mrtvici a také jako příspěvek na rehabilitaci pacientům, které tato nemoc zasáhla,“ říká Ing. Štěpánka Loužecká, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Čas je mozek.

Mozková příhoda je v ČR druhou nejčastější příčinou úmrtí a jednou z nejčastějších příčin invalidity. Na vině je nezřídka fakt, že lidé podcení její příznaky – k těm základním patří pokleslý koutek, ochrnutí končetin a porucha řeči – a nedostanou se tak k lékařům včas. „Po propuknutí mrtvice má člověk jen čtyři a půl, maximálně šest hodin k započetí léčby. Platí ale, že čím dříve se člověk dostane do nemocnice, tím lépe. Již po prvních pěti minutách totiž mozkové buňky začínají kvůli nedostatku kyslíku odumírat a po několika málo minutách či hodinách je mozek nenávratně poškozen,“ vysvětluje MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., primář Neurologické kliniky UK 2. LF a FN Motol a předseda Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP.

Kampaň Nadačního fondu Čas je mozek se proto snaží učit veřejnost, jak rozpoznat příznaky mrtvice a jak na ně správně reagovat. Odborníci radí při jakémkoli podezření na mozkovou příhodu okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu, která pacienta převeze ke specialistům.