NADAČNÍ FOND ČAS JE MOZEK VĚNOVAL 36 100 KČ MLADÉ PACIENTCE PO MOZKOVÉ MRTVICI

13. 10. 2017

Štěpánce Rytinové z Berouna byly pouhé čtyři roky, když prodělala rozsáhlou mozkovou příhodu. Po deseti letech se stále potýká s jejími následky, na rehabilitaci jí finančním darem ve výši 36 100 Kč přispěl Nadační fond Čas je mozek.

Jako čtyřleté dítě si Štěpánka bezstarostně hrála ve školce. Náhle se však obtížněji pohybovala a po chvíli upadla do bezvědomí. “Paní učitelka rozpoznala u Štěpánky jeden z příznaků mrtvice – pokleslý koutek. Díky tomu, že neváhala a okamžitě zavolala záchranáře, Štěpánce pravděpodobně zachránila život,“ říká paní Rytinová-Hesounová, maminka Štěpánky.

Lékaři ve Fakultní nemocnici v Motole Štěpánce podali lék na ředění krve, díky čemuž se podařilo rozpustit krevní sraženinu, která jí zneprůchodnila mozkovou cévu a bránila přívodu kyslíku do části mozku. Necelé tři týdny pak ležela na neurologické jednotce intenzivní péče, přestala úplně mluvit i chodit a upadala do hlubokých depresí. Až díky terapii za pomoci pejska znovu získala chuť do života. Začala komunikovat s psycholožkou, procvičovala motoriku, učila se znovu mluvit. Byť se zásluhou poctivé rehabilitace, v níž pokračuje dodnes, u Štěpánky mnohé zlepšilo, stále kulhá na pravou nohu a nemůže pohybovat pravou rukou. Při vyjadřování pak někdy hledá slova, zejména vyprávění příběhů jí stále činí potíže.

V její snaze co nejvíce zmírnit následky těžkého onemocnění ji také podpořil Nadační fond Čas je mozek, který upozorňuje na příznaky mrtvice a učí, jak na ně správně reagovat. Od nadačního fondu Štěpánka obdržela příspěvek na další rehabilitaci v hodnotě 36 100 korun. „Moc si toho vážíme a určitě je to pro nás motivace, abychom vytrvale rehabilitovali a všechno se nadále vyvíjelo pozitivním směrem,“ dodává i za svou dceru paní Rytinová-Hesounová.